top of page
toplu kıtaplar copy.jpg

Sanatsal Esinler

Tasarım Koleksiyon Dekorasyon 

SANATSAL ESİNLER, birbiriyle geçişleri olan
TASARIM – KOLEKSİYON – DEKORASYON
konularında üç ayrı kitapta toplandı. Özel tasarım kutusu içinde Türkçe hazırlanan ciltler, Ayşen Gürel Sile'nin rafine zevkini ve sanatsal geçmişini okurlarıyla buluşturuyor.

AYŞEN GÜREL SİLE, çok kültürlü bir tarihe sahip olan İstanbul’dan Amerikaya genç yaşlarında göç etti, yaratılarında doğduğu toprakların kültürel anılarını ve izlerini de bulacaksınız. Birbirinden güzel ve poster değerindeki kompozisyonlar grafik tasarımcı ve fotoğraf sanatçısı FARUK SİLE tarafından fotoğraflandı.

Her şey önce hayal etmekle başlıyor. Yaratıcı projelere başlayabilmeyi hayal ediyorsanız, AYŞEN GÜREL SİLE kendi deneyimlerini, esin kaynaklarını ve yarattığı kompozisyonları görsel ve sözel olarak paylaşıyor. Hayallerinizi TASARIM’a dönüştürmenin ipuçlarını bulacağınız bu kitap, belki içinizdeki sanatçıyı uyandıracak.

 

****

İlk adımların, hayallerle başladığına inanırım.

Benim ilk adımlarım, peşinden koştuğum sanatla yolculuklarım, yıllar içinde elinizdeki kitaba evrildi. 

“Sanatsal Esinler”im, Tasarım, Koleksiyon ve Dekorasyon başlıklı üç cildi kapsıyor. Ciltlerin farklı başlıkları olsa da yakın ilişkileri nedeniyle konuların ciltler arasında geçişken olduğunu fark edeceksiniz. Her birini poster yaklaşımıyla hazırladığım kompozisyonlardan oluşan sayfalar, grafik tasarımcısı ve profesyonel fotoğraf sanatçısı eşim Faruk Sile’nin çektiği yedi bine yakın fotoğraftan özenle seçilerek tasarlandı.

 

İlham kaynaklarımı, yıllardır topladığım objelerden oluşan koleksiyonlarımı ve dekoratör olarak çalıştığım senelerde edindiğim bazı ipuçlarını kompozisyonlarıma yansıttım. Koleksiyon derken aklınıza sadece objeler gelmesin, anıları da biriktirdim ve sizlerle sohbet edercesine yazdım.

 

Dünyanın bazı yerlerini gezerken gördüğüm, bana esin veren ve bende iz bırakan, kalbime yakın konuları da anlatılarımda bulacaksınız. Kırk yıldır Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamama rağmen,

kalbimdeki sevgisi ve duyduğum özlemle; doğduğum, büyüdüğüm, efsanevi şehir İstanbul ve

güzel Türkiye’den bahsetmeden olmazdı…

*Hayata, günlük yaşama sanatsal adımlarla dokunan kitabımla iz bırakmak istedim.

Kendimce, kendi çapımda yaptım, 

“Ayşen’ce…”

3 cilt 

Kutu Ebat: y 250 mm x g 180 mm x d 5 mm

Türkçe

Basında Çıkanlar

Emeği Geçenler

aysentesekkursayfasıfoto-02 copy_edited.jpg

Ayşen Gürel Sile

Yazar

1637677220817_edited.jpg

Faruk Sile

Grafik Tasarımcı - Fotoğraf Sanatçısı

Bulent-Ozukan_8332_1407437994.jpg

Bülent Özükan

Müellif/ Editör

Sanat Koleksiyonu

IMG_6076.png

Ayvazovski

SANAT ATLASI.png

Sanat Atlası

MUZIK ATLASI.png

Müzik Atlası

turkce kutu.jpg

Artful Inspirations

bottom of page