top of page
Image-empty-state.png

Faruk Sile

Grafik Tasarımcı - Fotoğraf Sanatçısı

Eşim Ayşen Gürel Sile, Boyut Yayın Grubu’nun sitesinde yayınlanması için bir özgeçmiş vermemi istedi. Bu kitapların ilki olan Tasarım’ın giriş yazısında, “Sen olmasaydın, bu kitap olmazdı,” diyor. Sanırım bu konuda haklı.

Beraberliğimizin on dört yılının, on ikisi bu kitabın oluşması ile geçti. Evet, böyle bir kitap; bir sanatçı-yazar, bir grafik tasarımcı-fotoğraf sanatçısı ve nihayet böyle eserlere gönül vermiş bir editör-yayımcının işbirliği olmasaydı ortaya çıkmazdı. Bizi bir araya getiren ortak meziyetlerimizi, kitapları inceleyen değerli okuyucular fark edecektir.

Meslek yaşamım 1977 yılında daha okul yıllarında başladı, Babı-Ali/ Cağaloğlu, İstanbul’da açtığım tasarım ofisi ilerleyen yıllarda tam hizmet ajansına dönüştü, çok sayıda yerli ve yabancı dünya markasının tanıtım faaliyetlerini sürdürdü ve Türkiye’nin Şişecam gibi saygın kuruluşlarına danışmanlık hizmeti verdi. Sheraton Magazin, Swiss Otel Swissper Magazin ve Mengerler Lifestyle gibi yüksek tirajlı dergilerin yayımcılığını ve genel yayın yönetmenliğini yaptığım meslek hayatım, doğduğum topraklardan çok uzaklarda, Amerika’da devam ediyor. Hala aldığım eğitimi geliştirmeye ve uygulamaya devam ediyorum.
Geriye bakınca, ne güzel insanlarla ne güzel işler üretmişim.

Ayşen’le aynı güzel sanatlar akademisinin farklı bölümlerindeydik; yarattığımız sinerjinin bu kitaplara yansıdığını düşünüyorum. Dilerim üç kitaptan oluşan “Sanatsal Esinler” in yolu açık olur ve Ayşen bu kitabı ile hayal ettiği gibi okuyucularına esin verir.

Image-empty-state_edited_edited.jpg
Image-empty-state_edited_edited.jpg
Image-empty-state_edited_edited.jpg

Graphic Designer - Photographer


My wife, Ayşen Gürel Sile asked me to provide a resume to be published on the Boyut Publishing Group’s website. In the introduction of the first book, “Create,” she wrote, “Without you, this book wouldn’t exist,” I believe that’s true.


Our fourteen-year companionship has been intertwined with the creation of this book for twelve of those years. Yes, such a book wouldn’t have come to fruition without the collaboration of an artist-writer, a graphic designer-photographer, and finally, an editor-publisher dedicated to such works. Valuable readers examining the books will notice the common talents that brought us together.


My professional journey began in 1977, back in my school years. The graphic design office I opened in Babı-Ali / Cağaloğlu, Istanbul, evolved into a full-service agency in the following years, continued to handle the promotional activities of numerous domestic and international world brands, and provided consultancy services to respected Turkish institutions like Şişecam. My career, where I also served as the publisher and editor-in-chief of high-circulation magazines like Sheraton Magazin, Swiss Otel Swissper Magazin, and Mengerler Lifestyle, goes on in America, far from the land where I was born. I still strive to improve and apply the education I received. Looking back, I realize I’ve had the privilege of collaborating with wonderful people and creating beautiful work. 


Ayşen and I were in different departments of the same fine arts academy, and I believe the synergy we generated has manifested in these books. I hope the path of the “Artistic Inspirations” trilogy remains open, and Ayşen inspires readers as she envisions with her book.

bottom of page