top of page
denizler arkeo.jpg
DENIZLER ALTINDA.png

Su altına adanmış bir ömür: Anılar ve Keşifler

Su altına adanmış bir ömür: Anılar ve Keşifler

“Su altı arkeolojisinin babası” George F. Bass, ilk kez 1960'ta Bodrum, Gelidonya Burnu'nda çalışmalarına başladı ve bu çalışma bir arkeolog tarafından yürütülen ilk denizaltı kazısı olarak bilim tarihine geçti. George F. Bass, bu adımla Türk ve Dünya arkeolojisinde yeni bir çağ başlatmış oldu. Tam 372 sayfalık bu eşsiz eserde, aynı zamanda bir müze ve enstitü de kurmuş olan yazarın Bodrum ve çevresinde gerçekleştirdiği kazı çalışmaları, ekibiyle yaşadığı unutulmaz olaylar, geliştirdiği teknikler ve dünyanın en önemli batıklarının keşif öyküleri benzersiz fotoğraflar ve çizimler eşliğinde sunuluyor.

Bass’ın ilk buluntularından son dalışına kadar su altı arkeolojisinde çığır açan çalışmaları...

Yazar, çarpıcı keşiflere imza atmadan çok önce su altı macerasının hayatına nasıl girdiğini anlatarak başlıyor hikâyesine... İlk antik gemi kazısından Bodrum Müzesi'ne uzanan çalışmalarıyla devam eden eser, buluntuların da incelendiği Buz Dağı'nın saklı kısmı ile iyiden iyiye su altının gizemlerine ışık tutmaya başlıyor.

Bodrum sularının derinliklerinde kazı çalışmaları yaparken George Bass ve çalışma arkadaşlarının yaşadığı korku dolu anlarla heyecanın doruğa taşındığı Denizler Altında Arkeoloji'de, haritalama teknikleri de orijinal çizimler eşliğinde paylaşılıyor. Asherah ise bu filmin en önemli karakterlerinden biri. O, George F. Bass'ın '60'lı yıllarda kullandığı 4,5 ton ağırlığındaki ilk denizaltının adı. Çığır açan buluşlarda yazar ve ekibinin görkemli ve en iyi dostu. Ona adını veren kişi ise yazarın eşi Ann Bass.

Sayfa Sayısı/Page number: 372

Kutu Ebat/Box size: y 330 mm x g 330 mm x d 65 mm

Türkçe

Denizler Altında Arkeoloji

Yazarlar ve Araştırmacılar

Unknown_edited.jpg

George Bass

Sualtı Arkeoloğu

Arkeoloji Koleksiyonu

ARKEO-1.png

Arkeoloji Sırları 1

ARKEO-2.png

Arkeoloji Sırları 2

arkeo3.png

Arkeoloji Sırları 3

DENIZLER ALTINDA.png

Denizler Altında Arkeoloji

KARYADAN BODRUMA.png

Karya'dan Bodrum'a

bergama-3_edited.png

Pergamon Bergama

bottom of page