top of page
lozan slider.jpg

BİZİM LOZAN

Notre Lausanne

Notre Lausanne / Bizim Lozan

Üçüncü baskısı çıktı

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılını övünçle kutladığımız 2023 yılında, Notre Lausanne / Bizim Lozan Kitabı Türkiye’de ve İsviçre’de ilgi görmeye devam ediyor. Bu yıl genişletilmiş üçüncü baskısı gerçekleştirilen ve Türkçe-Fransızca basılan kitap İsviçre-Türk Derneği ile ortak yürütülen bir çalışmayla, Bülent Özükan’ın makaleleri ve editörlüğünde hazırlandı. Son baskısında değerli bilim insanı Prof.Dr. Bilsay Kuruç’un Lozan Anlaşmasını, öncesi ve sonrasındaki 100 yılı anlatan ve kitabımız için özel olarak kaleme aldığı uzun soluklu ve Lozan Anlaşmasının 100 yıllık değerlendirmesi niteliğindeki makalesi, kitabımızın eki olarak ve ayrı bir kitap olarak yer alıyor.

 

Ayrıca Lozan Anlaşmasıyla sonuçlanan süreçte Osmanlı’nın Mondros teslimiyetinden, Türklerin Mudanya’da tescillenen büyük zaferi ve kitabın özgün bölümleri arasında yer alıyor.

Bizim Lozan’ın 2021 yılındaki ikinci baskısı da kısa bir sürede tükenmişti.1800’lü yılların sonlarından itibaren İsviçre’ye yerleşen Jöntürk önderlerinin tarihinin ve olaylarının anlatıldığı kitap, özellikle Lozan şehrinin yıllar içerisinde Türkler tarafından nasıl ‘’Bizim Lozan’’a dönüştüğünü tarihi bilgiler ve keyifli fotoğraflar eşliğinde anlatıyor. İlk baskısı 2016’da gerçekleştirilen kitapta, Lozan Anlaşması üzerine makaleleri ve kitaplarıyla da tanınan değerli bilim insanı tarihçi Prof. Dr.Zafer Toprak’ın özgün makaleleri yanı sıra Lozan’ın televizyonlar için belgeselini hazırlayan yapımcı Reyhan Yıldız’ın Lozan’ın imzacı ülkeleri ve imzalayan aktörleri üzerine yazıları da yer alıyor.

 

1.Baskı 2016

2.Baskı 2021

3.Baskı 2023

Editör: Bülent Özükan

Çeviri:Özgül Karakurt

Sayfa Sayısı: 136

Kutu Ebat: y 280 mm x g 220 mm x d 60 mm

Türkçe Fransızca

BASINDA ÇIKANLAR

Yazarlar ve Araştırmacılar

Bulent-Ozukan_8332_1407437994.jpg

Bülent Özükan

Müellif/ Editör

uzmanlardan-ekonomi-yorumu-zincirleme-fi

Prof. Dr. Bilsay Kuruç

Akademisyen

1626045_940x531_edited_edited.jpg

Prof. Dr. Zafer Toprak

Akademisyen

Tarih Koleksiyonu

LA TURQUIE.png

La Turquie Kemaliste

OSMANLI.png

Bir Zamanlar Osmanlı

rumeliye-elveda03.png

Rumeli'ye Elveda

TARIH ATLASI.png

Tarih Atlası

bottom of page