top of page
islam1.jpg

İslam Uygarlığında

Astronomi, Coğrafya ve Denizcilik

Bilimler tarihinin 800 yıllık bir yaratıcılık evresi...

Prof. Dr. Fuat Sezgin'in uzun yıllar süren araştırmaları sonucu ortaya çıkan bu eser İslam uygarlığının saklı kalmış bilimsel geçmişine dopdolu bir yolculuk yaptırıyor.

Boyut’un özgün ve yenilikçi yayıncılık anlayışı ve çarpıcı tasarımı ve gelişmiş baskı kalitesi ile 262 sayfalık bu dev eser, kütüphanenizin en özel noktasında saklayacağınız gerçek bir başvuru kaynağı olacak.

İslam uygarlığının gölgede kalmış hazineleri bu eserle gün yüzüne çıkıyor...

Eser, batı odaklı bilim eleştirel bir çözümlemesini yaparken bilimler tarihine yeni bir bakış açısı sunmaktadır. İslam biliminin öncel kültür dünyalarından devraldığı bilimsel mirası korumak ve yaymakla birlikte eklediği özgün eserlerle ileri götürdüğü, bu şekilde eski ve modern çağ arasında ciddi bir köprü olduğu ancak İslam biliminin duraklama sürecine girdiği dönemde devrettiği mirasın onu izleyen batı bilimine feyz oluşturduğu geniş bir şekilde incelenmektedir.

Prof. Dr. Fuat Sezgin 55 yıllık çalışmaları sırasında bugüne kadar 15 cildi tamamlaman İslam Bilimleri Tarihi adlı kitabının bir somut meyvesi olarak Frankfurt’ta bir Enstitü ve Müze kurdu. Bu müze Müslümanların bilimler tarihindeki 9. ve 16. yüzyıllar arasındaki 800 yıllık yaratıcılık safhasında diğer kültür dünyalarından, özellikle Yunanlılardan alıp geliştirdikleri ve kendilerinin icat ettikleri aletlerin, cihazların pek azının günümüze ulaşan orijinallerine ve çok büyük bir kısmının kaynaklardaki tariflerine dayanarak yapılan modellerini sunuyor. Bu müzenin alet ve cihazlarının diğer bir kopyası İstanbul’da, Gülhane Parkı’nda kurulan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesinde yer almaktadır.

Sayfa Sayısı: 262

Kutu Ebat: y 350 mm x g 350 mm x d 60 mm

Türkçe/İngilizce

Basında Çıkanlar

Yazarlar ve Araştırmacılar

unnamed_edited.jpg

Prof. Dr. Fuat Sezgin

Araştırmacı/ Bilim İnsanı

İslam Bilimi Koleksiyonu

ISLAM-ASTROLOJI.png

İslam Uygarlığında Astronomi, Coğrafya ve Denizcilik

ISLAM-MIMARI.png

İslam Uygarlığında Mimari, Geometri, Fizik, Kimya, Tıp

islam-uygarligi-3_edited.png

Astronomy, Geography and Navigation in Islamic Civilization

bottom of page