top of page
hat sanatı2.jpg

Emin Barın Koleksiyonu

Emin Barın’ın eserleri ve koleksiyonu ebedileşiyor...

Hattat, cilt sanatçısı, öğretmen, koleksiyoncu... Emin Barın’dan söz ederken bu niteliklerin hiçbiri göz ardı edilemez. Prof. Uğur Derman tarafından hazırlanmış bu eşsiz eser, özel olarak hazırlanmış bez kapağı ve muhteşem kutusuyla sizlere sunuluyor. Bilinçle ve bilgiyle seçilmiş yapıtlardan oluşan en öğretici koleksiyonlardan biri.

 

Emin Barın, tüm İslam aleminde varolan ancak Osmanlı Türkleri’nin elinde özel bir sanata dönüşen hat sanatına hayranlık duyan bir sanatçıydı ve bugün eserleri ve koleksiyonuyla üç ayrı kitapta Boyut Yayın Grubu farkıyla ebedileşiyor.

Kendisine ait yazı karakterleri ile 112 hat örneği.

Bu eşsiz eserde, Osmanlı Türkleri’nde hat sanatı ele alındıktan sonra, Emin Barın koleksiyonunda bulunan eserlerin bir kısmı tanıtılarak bunlar arasından seçilen 112 hat örneği okurlara sunuluyor. Bu kitapta ayrıntılı anlatımlarla tanıtılan eserler, müzayede yoluyla meraklıların koleksiyonlarında yerlerini aldılar.

 

“Cumhuriyet’in, geçmişimizin kültür ve sanatına çağdaş ve tabii, evrensel değer ölçütleriyle yaklaşımının canlı örnEklerinden biri, tüm yaşamı ve sanatıyla Emin Barın’dır. Emin Barın Hat Koleksiyonu, Şeyh Hamdullah’tan Necmettin Okyay’a, Kamil Akdik’e uzanan 400 yıllık Türk hat sanatının istisnasız tüm büyük ve küçük ustalarının başyapıtlarını bir araya getiren eşsiz bir sanatçı koleksiyonudur."

(FERİT EDGÜ)

Sayfa Sayısı: 275

Kutu Ebat: y 350 mm x g 350 mm x d 60 mm

Türkçe/İngilizce

Hat Sanatı

Hat Koleksiyonu

HAT HARFE.png

Hat'tan Harf'e

HAT ESERLERI.png

Hat Eserleri

3_edited_edited_edited.png

Hat Sanatı

bottom of page