top of page
Image-empty-state.png

Uğur Tanyeli, Prof. Dr.

Mimar, Akademisyen, Yazar

Uğur Tanyeli (d. 1952, Ankara), Türk mimar, akademisyen, mimarlık tarihçisi ve kuramcısı.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde mimarlık eğitimi aldı. Doktorasını İstanbul Teknik Üniversitesi’nde veren mimar, iki üniversitede araştırma görevlisi olarak görev aldı. 1992 ile 1998 yılları arasında Anadolu Üniversitesi’nde çalıştı. 1998 yılında profesör unvanını alan Uğur Tanyeli, aynı yıldan 2011 yılına kadar Yıldız Teknik Üniversitesi’nde görev yaptı. 2012-2015 yılları arasında Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde, 2015-2018 yılları arasında (son 2 yılı dekan vekili olarak) İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde, 2018 yılından itibaren İstanbul Şehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nde dekan olarak görev almıştır.Ayrıca 1989 yılından beri Arredamento Mimarlık dergisinin yayın koordinatörlüğünü yürütmektedir.

Mimar olmak çocuk hayaliydi ve erken dönemlerinden beri projeler çiziyordu. Ailesinde mimar olan kimse yoktu ama başta anneannesi ve ailesi onda mimarlık ilgisini besliyordu. Üniversitede ilk olarak inşaat fakültesine girmişti, burada bir yıl okuduktan sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne girmek için tekrar sınava girdi ve kazandı. Mimarlık tarihine olan ilgisi de 14 yaşında okuduğu İngilizce bir kitap ekseninde başladı, bu alanın mimarlık mesleğine etkisinin olacağı düşüncesindeydi.

Mimarlık ve mimarlık tarihine ilişkin 18. yüzyıla kadar uzanan muhtelif eser, proje ve kitaptan oluşan bir koleksiyona sahiptir. Eşi ve oğlu da mimardır.

Image-empty-state_edited_edited.jpg
Image-empty-state_edited_edited.jpg
Image-empty-state_edited_edited.jpg
bottom of page