top of page
Image-empty-state.png

M. Sinan Genim

Mimar, Yazar

1945 yılında Kuzguncuk’ta doğdu. 1963 yılında Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdi. Kuzguncuk Kültür Derneği’nin kuruluş aşamasında bulundu, tiyatro çalıştı, liseden sonra bir dönem Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne devam etti ama ayrılığa dayanamayıp İstanbul’a döndü.

Mimarlık serüveni DGSA Mimarlık Yüksek Okulu’na girmesiyle başladı, 1969 yılında "mimar" olarak mezun oldu. Yakın çevresinden tanıdığı, Münevver ve Nurullah Berk’in kızı Renan ile [Berk] evlendi. Bu evlilikten 1969 yılında Gülter Esra, 1977 yılında ise Münevver Azra ismini verdikleri kızları oldu.

Mimarlık yaşamına öğrenciliğinde 1967 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Millî Saraylar Dairesi’nde mimar olarak başlarken Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu Kasrı gibi yapıların restorasyon proje ve uygulamalarında deneyimini arttırmakla kalmamış, 1971-1974 yılları arasında mezun olduğu Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Yüksek Okulu’nda Mimarlık Tarihi ve Rölöve asistanlığı yaparken İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi [DMMA] Mimarlık Bölümü Rölöve ve Restorasyon Ana Bilim Dalı’nda yüksek mimarlık eğitimini 1975 yılında tamamlayıp kısa dönem askerlik görevini yaptı.

Bu arada Prof. Dr. Nurhan Atasoy’un teşvikiyle 1974-1981 yılları arasında İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Estetik ve Sanat Tarihi Kürsüsü’nde asistanlık yaptı ve Türk-İslâm Sanatı Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Oktay Aslanapa ile doktora çalışmasına başladı, 1980’de "Fethinden Lâle Devri’ne Kadar İstanbul’un İskânı, İskân Özellikleri ve Mesken Tipleri" konulu teziyle "Edebiyat Doktoru" [Ph. D.] ünvanını aldı.

Üniversitedeki akademik çalışmalarını 1976-1991 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Rölöve ve Restorasyon Ana Bilim Dalı öğretim üyeliği ile alanında "öğreticilik" çabalarıyla sürdürdü ve 1991-2007 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı öğretim üyeliği ile devam ettirdi.

Cumhuriyet Türkiyesi’nin en önemli mimar ve mimarlık hocalarından Prof. Sedad Hakkı Eldem’in bürosuyla başlayan uygulamacılığını zaman zaman proje birlikteliği yaptığı İlban Öz, Alparslan Figen, Erkut Yener, Tamay Sütmen gibi isimlerle sürdürürken 1980 yılında Yenilem Proje ve Danışmanlık Ticaret A.Ş.’yi kurdu, daha sonra bir süre Kemal İpek ile ortak çalıştı, 1985 yılında itibaren de müstakil çalışmayı yeğledi.

1988-1992 yıllarında İstanbul II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyeliği yaptı. 1997-2007 yılları arasında Yönetim Kurulu başkanlığını üstlenmiş olduğu Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı [TAÇ Vakfı] kuruluşundan beri [1976] konunun yakın izleyicisi oldu, yeniden yapılanması ve güçlenmesinde büyük çaba gösterdi. 1985’ten beri Türk Kültürüne Hizmet Vakfı’nın da [TKHV] aktif üyeleri arasında olup Yönetim Kurulu başkan yardımcısıdır. 1994’ten beri Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı [TEGV] Mütevelli Heyeti üyesidir. 2003 yılından beri de İstanbul Serbest Mimarlar Derneği [İSMD] kurucuları arasında yer aldı, ilk dönemde iki yıl için başkan vekilliği görevini üstlendi.

Aktif politikayı da düzeyli biçimde denemeyi başarmış, 1989 seçimlerinden günümüze kadar Beşiktaş Belediye Meclisi üyeliği, 1994-1999 arasında da İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliği yaptı. 1999-2004 yılları arasında Beşiktaş Belediyesi meclis başkanlığı yaptı.

Sosyal aktiviteleri yirmi bir dernek-oda-kurum üyeliği yanında, çeşitli çevrelerle ilişkilerini dostluk içinde sürdüren Sinan, altmış yedi adet makale-tanıtma-bildirisi, düzenlediği on iki sergi ve gerek tasarım gerekse özenle üzerinde yoğunlaştığı restorasyon proje ve uygulamaları ile çevresinin önem ve değer verdiği dost canlısı bir kişi olarak tanınmaktadır. 1994 yılında IV. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri, Yapı Dalı "Koruma Sanatı" Ödülü; Antalya Kaleiçi’nde Bir Ev [Sevgi ve Erdoğan Gönül Evi] proje ve uygulamasına verildi. 2007 yılında Antik Dekor Dergisi, "100. Sayı Kültür ve Sanat Ödülleri"nden "Mimarlık" kategorisinde ödüle layık görüldü. 2014 yılında Baksı Müzesi ile Avrupa Konseyi Müze ödülünü aldı. 2015 yılında AKS, Antalya Kültür ve Sanat Merkezi ile Sign of the City Awards'da, En İyi Sosyo-Kültürel Yapı, Devam eden Proje, ödülünü aldı. 2016 yılında AKS, Antalya Kültür ve Sanat Merkezi ile ATSO özel ödülünü aldı. 2018 yılında Narmanlı Han ile Sign of the City Awards'da, Kültürel Mirası Koruma ve Yaşatma ödülünü aldı.

Çeşitli kitap, dergi ve gazetede makaleleri yer alırken; belgeseller hazırladı, radyo ve televizyon konuşmaları yaptı. Konstantiniyye’den İstanbul’a, XIX. Yüzyıl Ortalarından XX. Yüzyıla Boğaziçi’nin Rumeli Yakası Fotoğrafları [İstanbul 2006], Süren Evi [İstanbul 2011], Karsan Otomotiv Fabrikası [İstanbul 2011], Pera Müzesi [İstanbul 2011], İstanbul Araştırmaları Enstitüsü [İstanbul 2011], Mimarlık Atölyesi [istanbul 2011], Konstantiniyye’den İstanbul’a, XIX. Yüzyıl Ortalarından XX. Yüzyıla Boğaziçi’nin Anadolu Yakası Fotoğrafları [İstanbul 2012], Panorama İstanbul 1955 [İstanbul 2012], Panorama İstanbul 1888 [İstanbul 2015], Panorama İstanbul 1890 [İstanbul 2015], Pitoresk İstanbul [İstanbul, 2016], Ayvazovski'nin İstanbulu [İstanbul 2016] adlı kitapları yayımladı.

Image-empty-state_edited_edited.jpg
Image-empty-state_edited_edited.jpg
Image-empty-state_edited_edited.jpg
bottom of page