top of page
Image-empty-state.png

Hakkı Uyar, Prof. Dr.

Tarihçi, Yazar

Hakkı Uyar (19 Şubat 1969, Menemen, İzmir) Türk tarih profesörü ve yazar. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde şekillenen bir akademik kariyere sahiptir. Genel olarak Türk demokrasisi ve partiler üzerine yaptığı akademik çalışamalar ile tanınmaktadır.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) temelli bir ailenin çocuğu olarak 19 Şubat 1969 tarihinde İzmir'de doğdu. Namık Kemal Lisesi'nden 1986 yılında mezun oldu. Ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölümü'ne kaydoldu ve buradan 1990 yılında mezun oldu. Bağyurdu Lisesi'nde bir süre öğretmenlik yaptı. Mezun olduğu üniversitenin Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde Salih Özbaran'ın danışmanlığında "Cumhuriyet Döneminde Manisa'da Eğitim (1923-1950)" konulu çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı (1993). "Türkiye'de Tek Parti Döneminde İktidar ve Muhalefet (1923-1950)" adlı tezi ile de doktorasını tamamladı (1998). Üniversitesinin İlahiyat Fakültesi'nde inkılap tarihi dersleri verdi. Ardından edebiyat fakültesine geçti ve zaman içerisinde Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Bölümü'nde bölüm başkanlığı ve dekan yardımcılığı gibi birçok yönetim kadrosunda görev aldı. 2000 yılında Afet İnan Tarih Araştırmaları Ödülü'nü kazandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Tarih Bölümü'nün kurulması için aldığı teklifi reddetti. 2005'te Radikal gazetesinde birkaç yazı kaleme aldı. 2008'de doktora hocası Ergün Aybars eksenli bir iddiada gündeme geldi. 2010 yılına gelindiğinde ise fakülte içindeki isimlerle girdiği polemikler ile gündeme geldi.

Hakkı Uyar CHP kökenli bir aileden gelmesinden dolayı parti hakkında geniş çaplı araştırmalar yapıp eski parti lideri Bülent Ecevit ile röportaj yaptı ve parti tarihi hakkında çeşitli kitaplar yayımladı. 2010'da Muammer Erten'in anılarını yayına hazırladı. 2014 yılında ise İstanbul belediye başkanlarından Aytekin Kotil hakkında bir kitap yayımladı. Genel olarak akademik hayatında Türkiye Cumhuriyeti tarihi üzerine uzmanlaştı ve Türk demokrasi tarihi üzerine dersler verdi. Günümüzde ise Ege Meclisi'nde yazılar kaleme almaktadır.

Image-empty-state_edited_edited.jpg
Image-empty-state_edited_edited.jpg
Image-empty-state_edited_edited.jpg
bottom of page