top of page
Image-empty-state.png

Günsel Renda

Tarihçi, Yazar

Prof. Dr. Günsel Renda, sanat tarihi lisans ve yüksek lisans eğitimini  A.B.D. Columbia ve Washington  Universitelerinde yapmış, doktora derecesini Hacettepe Üniversitesi’nde almıştır,  2004 yılına kadar aynı üniversitenin Sanat Tarihi Bölümünde öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı görevinde bulunmuştur.  2004 yılından beri Koç Üniversitesi Arkeoloji Sanat Tarihi Bölümü’nde öğretim üyesi olan Günsel Renda  Kültür Bakanlığı’nda bakan danışmanlığı ve IRCICA yönetim kurulu üyeliği yapmış,  Paris’te Ecole Pratique des Hautes Etudes à la Sorbonne’da misafir profesör olarak Osmanlı resim sanatı dersleri vermiştir.  Yurt dışında birçok ülkeye konferans vermek üzere davet edilmiş, uluslararası araştırma projelerinde yer almış, kendisine çeşitli ödüller verilmiştir.

Çağlarboyu Anadolu’da Kadın, Padişahın Portresi,  17. Yüzyıl Avrupasında Türk İmajı, Portolan ve Deniz Haritaları, Yüzyıllar Boyunca İstanbul-Venedik Görünümleri, Lale Devri’nin Görgü Tanığı  Jean-Baptiste Vanmour, Düşlerin Kenti İstanbul,v.b.birçok uluslararası serginin düzenleme komitesinde bulunmuş veya koordinatörlüğünü yapmıştır.

Kendisinin  Osmanlı resim sanatı ve sanatta Avrupa-Osmanlı ilişkileri üzerinde Türkçe ve yabancı dilde yazılmış çok sayıda makalesi,yayımlanmış kongre bildirileri, ansiklopedi maddeleri, editörü ve yazarı olduğu kitapları bulunmaktadır.  

Eserlerinden bazıları:  Batılılaşma Döneminde Türk Resim Sanatı,  The transformation of Culture.  TheAtatürk Legacy(ed. Renda, Kortepeter)A History of Turkish Painting(Grabar, Renda,Turani, Özsezgin),  Padişahın Portesi.Tesavir-i Al-i-Osman (Necipoğlu, zur-Capellen, Majer, Çağman, Bağcı, Mahir, İrepoğlu, Renda), Lale Devrinde bir Görgü Tanığı,Jean-Baptiste Vanmour(St.Nicolas, Bull, Renda,İrepoğlu),  Minnet av Konstantinopel. Den osmansk-turkiska 1700-talssamlingen pa Biby (Achlund, Adahl, Brown, Karlsson,Kaberg, Laine, Renda)  Osmanlı Uygarlığı (ed. İnalcık, Renda), Osmanlı Resim Sanatı (Bagcı, Çağman, Renda, Tanındı).

Image-empty-state_edited_edited.jpg
Image-empty-state_edited_edited.jpg
Image-empty-state_edited_edited.jpg
bottom of page