top of page
Image-empty-state.png

Aydan Balamir

Mimar, Akademisyen, Yazar

1953 Denizli doğumludur. ODTU Mimarlık Bölümü'nden 1974'de lisans, 1979'da yüksek lisans derecesi, 1996 yılında doktorasını tamamlayıp doçentlik ünvanını aldı. 1975-81 arasında sırasıyla admmyo, admma ve odtü'de eğitim asistanlığı yaptı. 1983-84 yıllarında University of California Berkeley'de Fulbright bursuyla doktora programına devam etti. Yarı zamanlı öğretim görevinde bulundu.

1985'den bu yana ODTU'de mimarlık tarihi dersleri, temel tasarım ve mimari proje stüdyolarında görev yapıyor. Lisans sonrası özel bürolarda başladığı mimarlık pratiğini, üniversite döner sermaye projelerinde sürdürdü. Mimarlar Odası başta olmak üzere, çeşitli mesleki ortamların yayın ve seçici kurullarında, mesleki komite ve komisyonlarında görev aldı. 1997'den bu yana Ulusal Mimarlık Ödülleri Komitesi Başkanlığı'nı ve Nevşehir Koruma Kurulu Üyeliği'ni sürdürüyor.

Mimar Clemens Holzmeister üzerine 2001 yılında uluslararası bir serginin araştırma ve tasarım koordinatörlüğünü yaptı. Mimarlık tarihi ve eleştirisi alanında, modern mimarlık akımları ile mesleki ve kültürel kimlik temalarına yoğunlaşan yayınları bulunuyor.

Image-empty-state_edited_edited.jpg
Image-empty-state_edited_edited.jpg
Image-empty-state_edited_edited.jpg
bottom of page